Молитвы в опасности от диких зверей


Великомученику Георгию Победоносцу1

Великомученик Георгий Победоносец
Аудио:
1:40

 

Святы́й, сла́вный и всехва́льный великому́чениче Гео́ргие! Со́браннии в хра́ме твое́м и пред ико́ною твое́ю свято́ю покланя́ющиися лю́дие, мо́лим тя, изве́стный жела́ния на́шего хода́таю, моли́ с на́ми и о нас умоля́емаго от Своего́ благоутро́бия Бо́га, да ми́лостивно услы́шит нас, прося́щих Его́ благосты́ню, и не оста́вит вся на́ша ко спасе́нию и житию́ ну́ждная проше́ния, и да́рует стране́ на́шей побе́ду на сопроти́вныя; и па́ки, припа́дающе, мо́лим тя, святы́й победоно́сче: укрепи́ да́нною тебе́ благода́тию во бране́х правосла́вное во́инство, разруши́ си́лы востаю́щих враго́в, да постыдя́тся и посра́мятся, и де́рзость их да сокруши́тся, и да уве́дят, я́ко мы име́ем Боже́ственную по́мощь, и всем, в ско́рби и обстоя́нии су́щим, многомо́щное яви́ свое́ заступле́ние. Умоли́ Го́спода Бо́га, всея́ тва́ри Созда́теля, изба́вити нас от ве́чнаго муче́ния, да прославля́ем Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха и твое́ испове́дуем предста́тельство ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Перевод: О святой сла́вный и всехва́льный великому́ченик Гео́ргий! Со́бранные в хра́ме твоём и перед ико́ной твое́й свято́й покланя́ющиеся лю́ди, мо́лим тебя, постоянный воли на́шей ходатай, моли́ с на́ми и о нас умоля́емого от Своего́ благоутро́бия Бо́га, да ми́лостивно услы́шит нас, прося́щих Его́ благ, и Он не оста́вит все те прошения, которые на́м для спасе́ния и жизни ну́жны, и да́рует стране́ на́шей побе́ду над врагами; и снова, припа́в, мо́лим тебя, о святой победоно́сец: укрепи́ да́нной тебе́ благода́тью в бранях правосла́вное во́инство, разруши́ си́лы востаю́щих враго́в, да постыдя́тся и посра́мятся, и де́рзость их да рухнет, и увидят, что мы име́ем Боже́ственную по́мощь, и всем, в ско́рби и обстоя́ние находящимся, многомо́щное покажи своё заступле́ние. Умоли́ Го́спода Бо́га, всей тва́ри Созда́теля, изба́вить нас от ве́чного муче́ния, да прославля́ем Отца́, и Сы́на, и Святого Ду́ха и твоё испове́дуем предста́тельство ны́не, и всегда, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Преподобному Серафиму Саровскому2

Преподобный Серафим Саровский

Аудио:
2:01

 

О, пречу́дный о́тче Серафи́ме, вели́кий Саро́вский чудотво́рче, всем прибега́ющим к тебе́ скоропослу́шный помо́щниче! Во дни земна́го жития́ твоего́ никто́же от Тебе́ тощ и неуте́шен оты́де, но всем в сла́дость бысть виде́ние ли́ка твоего́ и благоуве́тливый глас слове́с твои́х. К сим же и дар исцеле́ний, дар прозре́ния, дар немощны́х душ врачева́ния оби́лен в тебе́ яви́ся. Егда́ же призва́ тя Бог от земны́х трудо́в к Небе́сному упокое́нню, николи́же любы́ твои́ преста́ от нас, и невозмо́жно есть исчи́слити чудеса́ твоя́, умно́жившаяся, я́ко зве́зды небе́сныя: се бо по всем конце́м земли́ на́шея лю́дем Бо́жиим явля́ешися и да́руеши им исцеле́ния. Те́мже и мы вопие́м ти: о прети́хий и кро́ткий уго́дниче Бо́жий, дерзнове́нный к Нему́ моли́твенниче, николи́же призыва́ющия тя отрева́яй! Вознеси́ о нас благомо́щную твою́ моли́тву ко Го́споду сил, да да́рует нам вся благопотре́бная в жи́зни сей и вся к душе́вному спасе́нию поле́зная, да огради́т нас от паде́ний грехо́вных и и́стинному покая́нию да научи́т нас, во е́же безпреткнове́нно вни́ти нам в ве́чное Небе́сное Ца́рство, иде́же ты ны́не в незаходи́мей сия́еши сла́ве, и та́мо воспева́ти со все́ми святы́ми Живонача́льную Тро́ицу во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Перевод: О, пречу́дный о́тец наш Серафи́м, вели́кий Саро́вский чудотво́рец, всем прибега́ющим к тебе́ скоропослу́шный помо́щник! Во время твоей жизни никто́ от Тебя скорбящим и неуте́шеным не уходил, но всем в сла́дость было видеть ли́цо твоё и слышать снисходительные слова твои́. К этому и дар исцеле́ний, дар провидения, дар больных душ обилен исцеления в тебе́ явился. Когда призва́л тебя Бог от земны́х трудо́в к Небе́сному упокое́нню, ни насколько любовь твоя не ушла от нас, и невозмо́жно посчитать чудеса́ твои, которые приумножаются, словно небе́сные зве́зды: вот по всем земным концам лю́дям Бо́жьим явля́ешься и да́руешь им исцеле́ние. Также и мы вопиём к тебе: о тишайший и кро́ткий уго́дник Бо́жий, дерзнове́нный к Нему́ моли́твенник, никак же призыва́ющих тебя не отвергаешь! Вознеси́ о нас благомо́щную твою́ моли́тву к Го́споду сил, да да́рует нам всё благопотре́бное в этой жи́зни и всё полезное для душе́вного спасе́нию, да огради́т нас от паде́ний грехо́вных и научит нас и́стинному покая́нию, чтобы без повреждений войти нам в ве́чное Небе́сное Ца́рство, где ты ны́не в незаходи́мой сия́ешь сла́ве, и та́м воспева́ть со все́ми святы́ми Живонача́льную Тро́ицу во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Преподобному Сергию Радонежскому3

Преподобный Сергий Радонежский

Аудио:
2:46

 

О, свяще́нная главо́, преподо́бне и Богоно́сне о́тче наш Се́ргие, моли́твою твое́ю, и ве́рою и любо́вию, я́же к Бо́гу, и чистото́ю се́рдца, еще́ на земли́ во оби́тель Пресвяты́я Тро́ицы ду́шу твою́ устро́ивый, и а́нгельскаго обще́ния и Пресвяты́я Богоро́дицы посеще́ния сподо́бивыйся, и дар чудоде́йственныя благода́ти прие́мый, по отше́ствии же твое́м от земны́х наипа́че к Бо́гу прибли́живыйся, и небе́сныя си́лы приобщи́выйся, но и от нас ду́хом любве́ своея́ не отступи́вый, и честны́я твоя́ мо́щи, я́ко сосу́д благода́ти по́лный и преизлива́ющийся, нам оста́вивый! Ве́лие име́я дерзнове́ние ко Всеми́лостивому Влады́це, моли́ спасти́ рабы́ Его́, су́щей в тебе́ благода́ти Его́ ве́рующия и к тебе́ с любо́вию притека́ющия. Испроси́ нам от Великодарови́таго Бо́га на́шего вся́кий дар, всем и коему́ждо благопотре́бен, ве́ры непоро́чны соблюде́ние, градо́в на́ших утвержде́ние, ми́ра умире́ние, от гла́да и па́губы избавле́ние, от наше́ствия иноплеме́нных сохране́ние, скорбя́щим утеше́ние, неду́гующим исцеле́ние, па́дшим возставле́ние, заблужда́ющим на путь и́стины и спасе́ния возвраще́ние, подвиза́ющимся укрепле́ние, благоде́лающим в дела́х благи́х преспе́яние и благослове́ние, младе́нцем воспита́ние, ю́ным наставле́ние, неве́дущим вразумле́ние, сирота́м и вдови́цам заступле́ние, отходя́щим от сего́ вре́меннаго жития́ к ве́чному благо́е уготовле́ние и напу́тствие, отше́дшим блаже́нное упокое́ние, и вся ны споспешеству́ющими твои́ми моли́твами сподо́би в день Стра́шнаго суда́ шу́ия ча́сти изба́витися, десны́я же страны́ о́бщники бы́ти и блаже́нный о́ный глас Влады́ки Христа́ услы́шати: прииди́те, благослове́ннии Отца́ Моего́, насле́дуйте угото́ванное вам ца́рствие от сложе́ния ми́ра. Ами́нь.

Перевод: О, священная глава, преподобный и богоносный отче наш Сергий! Ты молитвою своею, и верою, и любовью к Богу, и чистотою сердца еще на земле обителью Пресвятой Троицы душу твою соделал, и общения с Ангелами, и посещения Пресвятой Богородицы удостоился, и дар чудодейственной благодати принял; по отшествии же твоем от земных особенно к Богу приблизился, и Небесной Силы приобщился, но и от нас духом любви своей не отступил и честные твои мощи, как сосуд благодати полный и преизливающийся, нам оставил. Великое дерзновение имея ко Всемилостивому Владыке, моли о спасении рабов Его, обитающей в тебе благодати Его верующих и к тебе с любовью притекающих. Испроси нам у богатого дарами Бога нашего всякий дар, всем и каждому потребный: веры непорочной соблюдение, городов наших утверждение, мира умиротворение, от голода и мора избавление, от нашествия иноплеменных сохранение, скорбящим – утешение, недужным – исцеление, падшим – восстание, заблуждающимся – на путь истины и спасения возвращение, подвизающимся – укрепление, творящим доброе – в делах благих успех и благословение, младенцам – воспитание, юным – наставление, незнающим – вразумление, сиротам и вдовам – защиту, отходящим от сего временного жития к вечному – благое приготовление и напутствие, отошедшим – блаженное упокоение, и всех нас сопровождая твоими молитвами сподоби в день Страшного Суда от участи стоящих слева избавиться, а сделаться общниками правой стороны и тот блаженный глас Владыки Христа услышать: «Придите, благословенные Отца Моего, наследуйте Царство, уготованное вам от сложения мира». Аминь.

Молитва пред иконой Божией Матери «Взыскание погибших»4

Икона Богородицы Взыскание погибших

Аудио:
1:08

 

Засту́пнице усе́рдная, Благоутробная Го́спода Ма́ти, к Тебе́ прибега́ю аз, окая́нный и па́че всех челове́к грешне́йший, вонми́ гла́су моле́ния моего, вопль мой и стена́ния услыши, я́ко беззако́ния моя́ превзыдоша главу́ мою́, и аз, я́коже кора́бль в пучи́не, погружаюся в мо́ре грехо́в мои́х. Но Ты, Всеблага́я и Милосе́рдая Влады́чице, не презри́ ме́не, отчаяннаго и во гресех погиба́ющего; помилуй мя, кающагося в злых делех мои́х, и обрати́ на путь пра́вый заблуждшую окая́нную ду́шу мою́. На Тебе́, Влады́чице моя́ Богоро́дице, возлага́ю все упова́ние мое́. Ты, Ма́ти Божия, сохрани́ и соблюди мя под кро́вом Твои́м, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Перевод: Защитница Усердная, сострадательная Матерь Господа, к Тебе прибегаю я, презренный и самый грешный из всех людей, услышь голос моления моего (Пс.140:1) и вопль мой и стенание услышь, по сколько грехи мои меня поглотили (Пс.37:5), и я, словно кора́бль в пучи́не, погружа́юся в мо́ре грехо́в мои́х. Но Ты, Всеблагая и Милосердная Владычица, не отвергай меня, отчаявшегося и во грехах погибающего; Помилуй меня, кающегося в злых делах моих, и обрати на правый путь заблудшую несчастную мою душу. На Тебя, Владычица моя Богородица, возлагаю всю надежду мою. Ты, Матерь Божия, сохрани и соблюди меня под покровом Твоим ныне, и всегда и во веки. Аминь.

Молитва пред иконой Божией Матери «Покров Пресвятой Богородицы»

Покров Пресвятой Богородицы

Аудио:
3:10

 

О, Пресвята́я Де́во, Ма́ти Го́спода вы́шних сил, Небесе́ и земли́ Цари́це, гра́да и страны́ на́шея Всемо́щная Засту́пнице! Приими́ хвале́бно благода́рственное пе́ние сие́ от нас, недосто́йных раб Твои́х, и вознеси́ моли́твы на́ша ко Престо́лу Бо́га Сы́на Твоего́, да ми́лостив бу́дет непра́вдам на́шим, и проба́вит благода́ть Свою́ чту́щим всечестно́е и́мя Твое́ и с ве́рою и любо́вию покланя́ющимся чудотво́рному о́бразу Твоему́. Не́смы бо досто́йни от Него́ поми́ловани бы́ти, а́ще не Ты уми́лостивиши Его́ о нас, Влады́чице, я́ко вся Тебе́ от Него́ возмо́жна суть. Сего́ ра́ди к Тебе́ прибега́ем, я́ко к несомне́нней и ско́рой Засту́пнице на́шей: услы́ши нас, моля́щихся Тебе́, осени́ нас вседержа́вным покро́вом Твои́м, и испроси́ у Бо́га Сы́на Твоего́: па́стырем на́шим ре́вность и бде́ние о душа́х, градоправи́телем му́дрость и си́лу, судия́м пра́вду и нелицеприя́тие, наста́вником ра́зум и смиренному́дрие, супру́гом любо́вь и согла́сие, ча́дом послуша́ние, оби́димым терпе́ние, оби́дящим страх Бо́жий, скорбя́щим благоду́шие, ра́дующимся воздержа́ние, всем же нам дух ра́зума и благоче́стия, дух милосе́рдия и кро́тости, дух чистоты́ и пра́вды. Ей, Госпоже́ Пресвята́я, умилосе́рдися на немощны́я лю́ди Твоя́; разсе́янныя собери́, заблу́ждшия на путь пра́вый наста́ви, ста́рость поддержи́, ю́ныя уцелому́дри, младе́нцы воспита́й, и при́зри на всех нас призре́нием ми́лостиваго Твоего́ заступле́ния, воздви́гни нас из глубины́ грехо́вныя и просвети́ серде́чныя о́чи на́ша ко зре́нию спасе́ния, ми́лостива нам бу́ди зде и та́мо, в стране́ земна́го прише́льствия и на стра́шнем суде́ Сы́на Твоего́; преста́вльшияся же в ве́ре и покая́нии от жития́ сего́ отцы́ и бра́тию на́шу в ве́чней жи́зни со А́нгелы и со все́ми святы́ми жи́ти сотвори́. Ты бо еси́, Госпоже́, Сла́ва Небе́сных и Упова́ние земны́х, Ты по Бо́зе на́ша Наде́жда и Засту́пница всех, притека́ющих к Тебе́ с ве́рою. К Тебе́ у́бо мо́лимся, и Тебе́, я́ко Всемогу́щей Помо́щнице, са́ми себе́ и друг дру́га и весь живо́т наш предае́м, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Перевод: О Пресвятая Дева, Матерь Господа вышних сил, Неба и земли Царица, города и страны нашей Всемощная Заступница! Прими хвалебно благодарственное это пе́ние от нас, недосто́йных рабов Твои́х, и вознеси́ моли́твы на́ши ко Престо́лу Бо́га Сы́на Твоего́, да ми́лостив бу́дет непра́вдам на́шим, и продлит благода́ть Свою́ чтущим всечестно́е и́мя Твоё и с верой и любовью покланя́ющимся чудотво́рному о́бразу Твоему́. Потому что мы не достойны от Него быть помилованным, если не Ты умилостивишь Его о нас, Владычица, потому что всё Тебе́ от Него́ возможно. Поэтому к Тебе прибегаем, словно к несомненной и скорой Заступнице нашей: услышь нас, молящихся к Тебе, осени нас вседержавным покровом Твоим, и испроси у Бога Сы́на Твоего́: па́стырем на́шим ре́вность и бде́ние о душа́х, градоправи́телем му́дрость и си́лу, судьям пра́вду и нелицеприятие, наставникам ра́зум и смиренному́дрие, супругам любо́вь и согла́сие, детям послуша́ние, обиженным терпе́ние, обидящим страх Бо́жий, скорбя́щим благоду́шие, радующимся воздержа́ние, всем нам дух ра́зума и благочестия, дух милосе́рдия и кро́тости, дух чистоты́ и пра́вды. О Госпожа Пресвята́я, умилосердись на немощных людей Твоих; разсеянных собери́, заблудших на путь правильный наста́вь, ста́рость поддержи́, юным дай целомудрие, младенцев воспита́й, и посмотри на всех нас милосердием твоим милостивого Твоего заступления, подними нас из глубины́ грехов и просвети́ сердечные о́чи на́ша ко зре́нию спасе́ния, будь к нам милостивая здесь и там, в стране земной жизни на чужбине и на страшном суде Сы́на Твоего́; умерших в ве́ре и покаянии от этой жизни отцов и братьев наших в ве́чной жи́зни с Ангелами и со все́ми святы́ми посели. Потому что Ты, Госпожа, Сла́ва Небе́сных и Упова́ние земны́х, Ты по Боге нашем Наде́жда и Засту́пница всех, притека́ющих к Тебе́ с верой. К Тебе молимся, и к Тебе́, словно к Всемогущей Помощнице, сами себя и друг дру́га и всю жизнь нашу предаем, ны́не и всегда и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Комментировать

*

«Азбука молитвы»
в Telegram.
t.me/azprayer
Размер шрифта: A- 15 A+
Тёмная тема:
Цвета
Цвет фона:
Цвет текста:
Цвет ссылок:
Цвет акцентов
Цвет полей
Фон подложек
Заголовки:
Текст:
Выравнивание:
Боковая панель:
Сбросить настройки