Чин благословения лечебницы


Текст утвержден к общецерковному богослужебному употреблению решением Священного Синода от 24 марта 2022 года (журнал № 23).

Иерей начинает: Благословен Бог наш:

Иерей начинает: Благословен Бог наш:

Чтец: Царю Небесный: Трисвятое. Отче наш: Господи, помилуй, 12 раз. Слава, и ныне: Приидите, поклонимся:

Чтец: Царь Небесный: Трисвятое. Слава, и ныне: Пресвятая Троица: Господи, помилуй. (3) Слава, и ныне: Отче наш: Господи, помилуй. (12) Слава, и ныне: Придите, поклонимся: (3)

Псалом 90:

Живый в помощи Вышняго, в крове Бога Небеснаго водворится. Речет Господеви: Заступник мой еси и Прибежище мое, Бог мой, и уповаю на Него. Яко Той избавит тя от сети ловчи и от словесе мятежна, плещма Своима осенит тя, и под криле Его надеешися: оружием обыдет тя истина Его. Не убоишися от страха нощнаго, от стрелы летящия во дни, от вещи во тме преходящия, от сряща и беса полуденнаго. Падет от страны твоея тысяща, и тма одесную тебе, к тебе же не приближится: обаче очима твоима смотриши и воздаяние грешников узриши. Яко Ты, Господи, упование мое: Вышняго положил еси прибежище твое. Не приидет к тебе зло, и рана не приближится телеси твоему, яко Ангелом Своим заповесть о тебе, сохранити тя во всех путех твоих. На руках возмут тя, да не когда преткнеши о камень ногу твою, на аспида и василиска наступиши и попереши льва и змия. Яко на Мя упова, и избавлю и: покрыю и, яко позна имя Мое. Воззовет ко Мне, и услышу eго: с ним есмь в скорби, изму eго и прославлю eго, долготою дний исполню eго и явлю eму спасение Мое.

Живущий помощью Всевышнего, под кровом Бога Небесного водворится. Скажет он Господу: «Заступник мой, прибежище моё, Бог мой! Уповаю на Него!» Ибо Он избавит тебя от сети ловцов и от слова мятежного; плечами Своими оградит Он тебя, под крылами Его безопасен будешь; щитом покроет тебя истина Его. Не убоишься страха ночного, стрелы, летящей днем, беды, во тьме приходящей, недуга и беса полуденного. Падёт возле тебя тысяча, и много тысяч вокруг тебя, тебя же ничто не коснётся; Но ты будешь смотреть очами твоими и воздаяние грешникам узришь. Ибо ты сказал: «Господи, Ты упование мое!» Всевышнего избрал ты прибежищем твоим. Не постигнет тебя зло, и язва не приблизится к шатру твоему; Ибо Ангелам Своим заповедает Он о тебе, охранять тебя на всех путях твоих. На руках понесут тебя, да не преткнётся о камень нога твоя. На аспида и василиска наступишь, и попирать будешь льва и змея. «На Меня (Господа) уповал он, и Я избавлю его; осеню его, ибо он познал имя Моё. Воззовет ко Мне, и услышу его; посещу его в скорби, извлеку его из бед и прославлю его; долголетием одарю его и явлю ему спасение Моё!»

Слава, и ныне: Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа, слава Тебе, Боже. (Трижды).

Слава, и ныне: Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа, слава Тебе, Боже. (3).

Таже, ектения:

Потом, ектения:

Миром Господу помолимся.

В мире Господу помолимся.

Лик: Господи, помилуй.

Хор: Господи, помилуй.

О свышнем мире:

О мире свыше:

О мире всего мира:

О мире всего мира:

О святем храме сем:

Об этом святом храме:

О великом Господине:

О Великом Господине:

О Богохранимей стране нашей:

О Богохранимой стране нашей:

О еже исполнити премудрости труждающихся в лечебнице сей , дела рук их ко благому врачеванию человеческих болезней управити и во всем благопоспешство подати, Господу помолимся.

Дабы наполнить премудростью трудящихся в этой лечебнице, направить дела их рук ко благому врачеванию человеческих болезней и подать им преуспевание во всём, Господу помолимся.

О еже быти лечебнице сей страждущим в пристанище, разслабленным во изцеление, немощным в укрепление и всем недугующим во здравие, Господу помолимся.

Дабы была эта лечебница пристанищем страждущим, местом исцеления расслабленных, укреплением немощных и всем недугующим во здравие, Господу помолимся.

О еже приставити месту сему Ангелов Хранителей, да отразят вся препятия видимых и невидимых врагов, поспешение же во всем ко врачеванию болезней телесных сущим зде сотворит, Господу помолимся.

О том, чтобы были приставлены к этому месту Ангелы-Хранители, да отразят все препятствия видимых и невидимых врагов, содействие во всём ко врачеванию телесных болезней здесь окажут, Господу помолимся.

О избавитися нам от всякия скорби:

Об избавлении нас от всякой скорби:

Заступи, спаси, помилуй:

Защити, спаси, помилуй:

Пресвятyю, Пречиcтую, Преблагословeнную, слaвную Владычицу нaшу Богородицу и Приснодеву Марию со всеми святыми помянyвше, сaми себе и дрyг дрyга, и вeсь живот нaш Христу Богу предадим.

Пресвятую, пречистую, преблагословенную, славную Владычицу нашу Богородицу и Приснодеву Марию со всеми святыми помянув, сами себя и друг друга, и всю жизнь нашу Христу Богу предадим.

Возглaс: Яко подобает Тебе всякая слава, честь и поклонение, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков.

Возглaс: Ибо подобает Тебе вся слава, честь и поклонение, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и всегда, и во веки веков.

Лик: Аминь.

Хор: Аминь.

Таже, Бог Господь: и тропaрь, глaс 2:

Также, «Бог Господь»: и тропaрь, глaс 2:

Тропарь, глас 2:

Творче и Создателю всяческих, Боже,/ дела рук наших, к славе Твоей начинаемая,/ Твоим благословением благоуспешо исправи,/ и нас от всякаго зла избави,/ яко Един Всесилен и Человеколюбец.

Творец и Создатель вселенной, Боже,/ Своим благословением помоги успешно окончить начатое к славе Твоей дело наших рук/ и сохрани нас от всяких бедствий,/ как один Всесильный и Человеколюбец.

Слава, и ныне, глас 6:

Предстательство христиан непостыдное,/ ходатайство ко Творцу непреложное,/ не презри грешных молений гласы,/ но предвари, яко Благая, на помощь нас верно зовущих Ти:/ ускори на молитву и потщися на умоление,/ предстательствующи присно, Богородице, чтущих Тя.

Защита христиан непостыдная,/ Ходатайство ко Творцу неизменное!/ Молитвенных голосов грешников не презри,/ но скоро приди, как Благая, на помощь нам, с верою взывающим Тебе:/ «Поспеши на заступление и ускорь моление, Богородица,/ всегда защищая чтущих Тебя!».

Таже прокимен, глас 1: Буди светлость Господа Бога нашего на нас,/ и дела рук наших исправи. Стих: И призри на рабы Твоя и на дела Твоя.

Потом прокимен, глас 1: Да осияет нас свет Господа Бога нашего/ и деяния рук наших исправь. Стих: И воззри на рабов Твоих и на творения Твои (Пс. 89:17, 16).

Деяний святых апостол чтение

Чтение Деяний святых апостолов 

зачало 7 (глава 3:1–8):

Во дни оны, вкупе же Петр и Иоанн восхождаста во святилище на молитву в час девятый. И некий муж, хром от чрева матере своея сый, носимь бываше, егоже полагаху по вся дни пред дверьми церковными, рекомыми красными, просити милостыни от входящих в церковь. Иже видев Петра и Иоанна, хотящыя внити в церковь, прошаше милостыни. Воззрев же Петр нань со Иоанном, рече: воззри на ны. Он же прилежаше има, мня нечто от нею прияти. Рече же Петр: сребра и злата несть у мене, но еже имам, сие ти даю: во Имя Иисуса Христа Назорея востани и ходи. И ем его за десную руку воздвиже: абие же утвердистеся его плесне и глезне[1]. И вскочив, ста и хождаше, и вниде с нима в церковь, ходя и скача, и хваля Бога.

В то время, вместе Петр же и Иоанн поднимались в храм в час молитвы — девятый. И был некий человек, хромой от чрева матери его, которого приносили и сажали ежедневно у ворот храма, называемых Красными, просить милостыню у входящих в храм. Увидев, что Петр и Иоанн собираются войти в храм, он стал просить милостыню. Петр же вместе с Иоанном, устремив на него взгляд, сказал: «Посмотри на нас». И тот стал пристально глядеть на них, ожидая что-нибудь от них получить. И оказал Петр: «Серебра и золота нет у меня. А что имею, то даю тебе: во имя Иисуса Христа Назорея, ходи». И взяв его за правую руку, поднял его. И тотчас укрепились ступни его и суставы, и, вскочив, он стал на ноги и начал ходить и вошел с ними в храм, ходя и скача, и хваля Бога.

Аллилуиа, глас 7: Милость и суд воспою Тебе, Господи. Стих: Пою и разумею в пути непорочне:

Аллилуиа, глас 7: Твою милость и суд воспою, Господи. Стих: Пою и размышляю о пути непорочном. Когда посетишь Ты меня?

От Иоанна святаго Евангелиа чтение

От Иоанна святого Евангелия чтение

зачало 14 (глава 5:1–9):

Во время оно, взыде Иисус во Иерусалим. Есть же во Иерусалимех на Овчей купели, яже глаголется еврейски Вифесда, пять притвор имущи. В тех слежаше множество болящих, слепых, хромых, сухих, чающих движения воды. Ангел бо Господень на всяко лето схождаше в купель и возмущаше воду. И иже первее влазяше по возмущении воды, здрав бываше, яцем же недугом одержимь бываше. Бе же ту некий человек, тридесять и осмь лет имый в недузе своем. Сего видев Иисус лежаща и разумев, яко многа лета уже имяше в недузе, глагола ему: хощеши ли цел быти? Отвеща ему недужный: ей, Господи, человека не имам, да, егда возмутится вода, ввержет мя в купель; егда же прихожду аз, ин прежде мене слазит. Глагола ему Иисус: востани, возми одр твой и ходи. И абие здрав бысть человек, и взем одр свой, и хождаше.

В то время, пришел Иисус в Иерусалим. Есть в Иерусалиме у Овечьих ворот водоём, называемый по-еврейски Вифезда, с пятью крытыми ходами. В них лежало множество больных: слепых, хромых, сухих, ожидающих движения воды. Ибо ангел Господень, время от времени, сходил в водоём и возмущал воду, и первый, кто входил по возмущении воды, выздоравливал, каким бы ни был одержим недугом. Был там некий человек, тридцать восемь лет страдавший болезнью своей. Иисус, увидев его лежащим и узнав, что он уже много времени болен, говорит ему: «Хочешь ли стать здоровым?» Ответил Ему больной: «Господин, нет у меня человека, чтобы опустить меня в водоём, когда возмутится вода. А пока я иду, другой раньше меня спускается». Говорит ему Иисус: «Встань, возьми постель твою и ходи». И тотчас стал здоровым человек, и взял постель свою, и начал ходить.

Таже ектения: Помилуй нас, Боже, по велицей милости Твоей:

Потом ектения: Помилуй нас, Боже, по великой милости Твоей:

Лик: Господи, помилуй. (Трижды).

Хор: Господи, помилуй. (3).

Еще молимся о великом Господине:

Ещё молимся о Великом Господине:

Еще молимся о Богохранимей стране нашей:

Ещё молимся о Богохранимой стране нашей:

Призри, Человеколюбче Господи, милостивым Твоим оком на лечебницу сию и на рабы Твоя начальствующия, лекари, и вся зде труждающияся и к Твоему благоутробию верою припадающия, и услышав моления, благое дело их благослови и благоуспешно во славу Твою совершати сподоби, молим Ти ся, услыши и помилуй.

Приклонись, Человеколюбче Господи, Твоим милостивым оком на эту лечебницу и на рабов Твоих начальствующих, врачей и всех здесь трудящихся и к Твоему милосердию с верой припадающих, и услышав молитвы, благослови их благое дело и благополучно в славу Твою сподоби закончить, молимся к Тебе, услышь и помилуй.

Еще молимся о еже низпослати Господу Богу благословение Свое на лечебницу сию и на рабов сих (имярек), зде труждающихся, и на всех в ней лечащихся, и послати им Ангела Своего милостива, соблюдающа и сохраняюща их от всякаго зла, и наставляюща к деланию всех добродетелей, и ко исполнению святых Христовых заповедей, и о еже сохранити их от глада, губительства, труса, потопа, огня, меча и нашествия иноплеменников, и всякия смертоносныя раны и даровати им здравие, и долгоденствием оградити их и во всем угобзити, рцем вси: Господи, услыши и помилуй.

Ещё молимся дабы ниспослал Господь Бог Своё благословение на эту лечебницу и на этих рабов (имена), здесь трудящихся, и на всех в ней лечащихся, и послал им Своего милостивого Ангела, сберегающего и сохраняющего их от каждого зла, и наставляющего к деланию всех добродетелей, и к исполнению святых заповедей Христовых, и чтобы они сохранились от голода, мора, землетрясения, наводнения, пожара, меча и от нашествия иноплеменников, и каждой смертной раны и даровал им здоровье, и наградил их долгой счастливой жизнью и во всём одарил, возгласим все: Господи, услышь и помилуй.

Возглас: Услыши ны, Боже Спасителю наш, Упование всех концев земли и сущих в мори далече, и Милостив, Милостив буди, Владыко, о гресех наших и помилуй ны, Милостив бо и Человеколюбец Бог еси, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Возглас: Услышь нас, Боже, Спаситель наш, надежда всех концов земли и тех, кто далеко в море, и милостив, милостив будь, Владыка, ко грехам нашим, и помилуй нас. Ибо Ты – милостивый и человеколюбивый Бог, и Тебе славу воссылаем, Отцу и Сыну, и Святому Духу, ныне и всегда, и во веки веков.

Молитва

Господи, Иисусе Христе, Боже наш, приими усердное моление наше и благослови лечебницу сию, устави ю страждущим пристанище, разслабленным востание, немощным укрепление и всем недугующим здравоносну, во еже быти очесем Твоим отверстым на зде пребывающих день и нощь, и ушесам Твоим, внемлющим молитве их, да, елика воспросят у Тебе, услышиши и милость им сотвориши.

Ей, Господи, благопоспеши и дела рук врачей и зде труждающихся управи, яко да, руководими Тобою, благое врачевание непрестанно совершают и, друг друга тяготы носяще, в недузех и болезнех ближним своим с любовию да служат во славу Пресвятаго Твоего Имене.

Твое бо есть, еже миловати и спасати ны, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, со Безначальным Твоим Отцем и Пресвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.

Господи, Иисусе Христе, Боже наш, прими усердную нашу молитву и благослови эту лечебницу, сделай её пристанищем для страждущих, местом исцеления расслабленных, укреплением немощных и всем недугующим местом врачевания, дабы были Твои очи открыты на тех, кто здесь пребывает день и ночь, и Твои уши, чтобы были внимательны к их молитвам, да, чего бы ни попросили у Тебя, Ты услышал и сотворил им милость.
О, Господи, и помоги делам рук врачей, которые здесь трудятся, направь их, словно руководимы Тобой, непрестанно будут совершать благое врачевство и, нося тяготы друг друга (Гал. 6:2), будут с любовью служить своим ближним при их недугах и болезнях в славу Пресвятого Твоего Имени.
Ибо Ты милуешь и спасаешь нас, Боже наш, и Тебе славу воссылаем, со безначальным Твоим Отцом и Всесвятым и благим и животворящим Твоим Духом, ныне и всегда, и во веки веков. Аминь. 

Посем священник кропит вся священною водою, глаголя:

После этого священник кропит всё святой водой, говоря:

Освящается лечебница сия благодатию Пресвятаго Духа, окроплением воды сея священныя во Имя Отца, и Сына, и Святаго Духа. Аминь.

Освящается эта лечебница благодатью Пресвятого Духа, окроплением этой святой воды во Имя Отца, и Сына, и Святого Духа. Аминь.

Таже обычный отпуст и многолетие.

Потом обычный отпуст и многолетие.

Примечание

[1] ступни и колени

Комментировать

«Азбука молитвы»
в Telegram.
t.me/azprayer