Источник

Враг

О любви ко врагам

Мы должны:

а) любить врагов своих и кротко относиться к ним: Любите враги ваша, благословите клянущие вы, добро творите ненавидящим вас, и молитеся за творящих вам напасть, и изгонящие вы (Мф.5:44). Аще алчет враг твой, ухлеби его; аще ли жаждет, напой его; сие бо творя углие огненное собиравши на главу его. Не побежден бывай от зла, но побеждай благим злое (Рим.12:20–21). Бывайте друг ко другу блази, милосерд, прощающе друг ко другу, якоже и Бог во Христе простил есть вам (Еф.4:32). Да не отмщает рука твоя, и да не враждуеши на сыны людей своих (Лев.19:18);

б) не иметь к ним злорадства: Во всякой неправде не держи гнева на искреннего, и не твори никоего в делах досаждения (Сир.10:6). Не радуйся о мертвеце бывшем враждебнейшем тебе: помяни, яко вси умираем (Сир.8:8). Глаголяй себе во свете быти, а брата своего ненавидяй, во тьме есть доселе. Любяй брата своего во свете пребывает и соблазна в нем несть. А ненавидяй брата своего во тьме есть, и во тьме ходит, и не весть, камо идет, яко тьма ослепи очи ему (1Ин.2:9–11).

в) примиряться с ними: Буди увещаваяся с соперником твоим скоро, дóндеже еси на пути с ним, да не предаст тебе соперник судии, и судия предаст тя слузе, и в темницу ввержен будеши (Мф.5:25). Человек на человека сохраняет гнев, а от Господа ищет исцеления; над человеком, подобным себе, не имать милости, а о гресех своих молится (Сир.28:3–4). И остави нам долги наша, якоже и мы оставляем должником нашим (Мф.6:12). Аще отпущаете человеком согрешения их, отпустит и вам Отец ваш небесный (Мф.6:14). Остави обиду искреннему твоему, и тогда помольшутися, грехи твои разрешатся (Сир.28:2). Помяни последняя, и престали враждовати (Сир.28:6).


Источник: Практическая симфония для проповедников Слова Божия : Содержащая в алфавитном порядке своды библейских текстов на разные догматические, нравственные и церковно-практические истины / Сост. Григорий Дьяченко. — [Репринт. воспроизведение изд. 1903 г.]. – Киев : Изд. им. свт. Льва папы Римского, 2008. – XXV, 498 с.

Комментарии для сайта Cackle