Источник

Глава 9. Дней седмичных, и в нихже поем аллилуиа

О еже како подобает знаменати на всяк день. Зде же указание о вечерни, и о утрени дней седмичных, и в нихже поем аллилуиа: и о 1-м часе.

Пред вечером мало, кандиловжигатель взем благословение от настоятеля, знаменует в кампан, и собравшимся братиям в притвор церковный, чредный же священник востав творит начало: Благословен Бог наш:

И учиненный чтец глаголет: Слава тебе Боже наш: и прочее. И чтет 9-й час с междочасием его, аще и Бог Господь будет, и по конце его знаменает в два, или 4 кампана, по уставу.

[Зри] Вестно буди, егда 9-й час глаголется в притворе, тогда творит священник 9-го часа отпуст.

По отпусте же вшед во храм, творит начало вечерни по обычаю. [Аще же глаголется 9-й час во храме, отпуст 9-го часа не бывает.]

По скончании же клепания востав священник, вшед во храм творит пред царскими враты поклонения три: вземлет же и епитрахилий сущий у царских врат, благословив и, и целовав верх, идеже начертан крест, возложив на выю свою, глаголет: Благословен Бог наш: отверзает же и внутреннюю дверь, сиречь завесу, тафтою, или иным видом устроену.

Предстоятель же глаголет: Приидите поклонимся, трижды: И предначинательный псалом. аще есть аллилуиа, и творим 3 поклоны, стояще на местех своих рядом, уравняющим поклоны всем вкупе со опасением. [Тако убо поклоняющимся, несмущения ради церковнаго.]

Сему же глаголему, чтет священник молитвы светильничныя пред святыми дверьми стоя непокровен, и по исполнении того,

Слава и ныне, аллилуиа трижды, и поклоны 3.

Таже священник глаголет ектению великую, и возглас. И посем кафисма обычная ряду: и по коейждо Славе, аллилуиа трижды, и поклоны три.

Священник же положив епитрахилий на месте его, и отшед стоит на обычном месте своем, Дóндеже стихословится кафисма псалтира: в конец же третияго антифона, отходит пред святыя двери, возложив на ся епитрахилий, глаголет малую ектению и возглас.

Таже вшед во олтарь, вложив фимиам в кадильницу, и благословляяй е глаголет и обычную молитву кадила: и кадит по обычаю святилище, и храм весь, настоятеля и лики, и всю братию.

И посем: Господи воззвах, поем во глас минеи, стихиры Богородицы:

И оставим стихов 6: И поем Богородицы стихиры, подобны 3: и святаго подобны 3:

Аще убо имать святый самогласну стихиру, и поем ю на Славу, купно оба лика.

Аще ли ни: Слава, и ныне, Богородичен: подобный стихирам минеи.

Аще среда, или пяток, поем Крестобогородичен.

Таже, Свете тихий: глаголет предстоятель, и поем прокимен дне.

[Смотри] Аще есть неделя: аллилуиа бо в неделю вечера не поется, но прокимен: Се ныне благословите Господа вси раби Господни.

Глаголет канонарх стих: Стоящии во храме Господни:

Аще же кроме недели, вместо прокимена аллилуиа, на глас 6. Стихи же глаголет сия:

В понедельник вечера: Господи да не яростию твоею обличиши мене: Аллилуиа.

Стих: И во веки веков. Мы же высочайшим гласом поем Аллилуиа. [Сице припеваем на всяк день, егда поем Аллилуиа.]

Во вторник и в четверток вечера: Возносите Господа Бога нашего, и покланяйтеся подножию ногу его, яко свято есть.

В среду вечера: Во всю землю изыде вещание их. И тако творит поклон ко святым дверем. и обращься творит братиям един поклон: И отшед станет на месте своем.

Таже настоятель, или учиненный чтец глаголет: Сподоби Господи в вечер сей: в немже творим и метания 3.

Таже обычной ектении бывшей, и возглашению ея. И совокупльшеся оба лика среди церкве по обычаю, поем на стиховне стихиры во октоихе:

Слава, и ныне, Богородичен.

Аще ли среда, или пяток, Крестобогородичен.

И сотворше друг другу метание, идем на места своя.

Таже предстоятель, или чтец глаголет: Ныне отпущаеши: и трисвятое, и поклоны 3. По Отче наш, возглас: Яко Твое есть царство:

Таже тропарь, глас 4: Богородице Дево радуйся: и поклон един.

Слава, Крестителю Христов: и поклон един.

И ныне, Молите за ны: и поклон един.

Под твое благоутробие прибегаем: без поклона.

Господи помилуй, 40, кротким и тихим гласом, и равно вси.

Таже, Слава, и ныне: Честнейшую херувим:

Именем Господним благослови отче:

И глаголет иерей: Сый благословен:

Мы же: Аминь.

И настоятель: Небесный царю:

И по конце того творим 3 поклоны великия, глаголюще в себе молитву, якоже указася во главе постной: Господи и владыко живота моего: И прочих поклонов 12, глаголюще в себе кийждо: Боже, очисти мя грешнаго.

И по сих молитву вышеписанную, глаголем во едино: и поклон един великий.

Таже трисвятое, и поклоны 3, и по Отче наш: Господи помилуй, 12.

Аще ли в неделю вечера, по молитве, Небесный царю: творим 3 поклоны великия. Прочих же поклонов 12 не творим: ниже трисвятое конечное глаголем:

Но глаголет иерей: Слава тебе Христе Боже: И отпуст. И обычное исхождение в притвор. И бывает литиа о усопших. И конечный отпуст.

[Смотри] Сице убо творим воследование на вечерни всего лета, егда поем аллилуиа. Егда же поется Бог Господь: поем прокимен дне.

Таже, Сподоби Господи: и стиховна дне. По Ныне отпущаеши: трисвятое, и по Отче наш, тропарь святаго:

Слава, и ныне, Богородичен, и ектениа от священника: Помилуй нас Боже, по велицей милости твоей: и прочая. И по возгласе, Премудрость.

И мы: Благослови.

Священник: Сый благословен Христос Бог наш, всегда, ныне и присно, и во веки веков.

И мы: Аминь. Утверди Боже, святую православную веру, православных христиан во век века. И отпуст по обычаю.

В неделю же вечера, поклоны начинаем, от Сподоби Господи в вечер сей:

По отпусте же вечерни входим в трапезу, и ядим представленная.

Таже востав параекклисиарх, прием благословение, изшед ударяет в било. И вшед в притвор, поем повечерие по чину. На нем же поем канон молебный пресвятей Богородице, во осмогласнике, и прочая по обычаю. И отпуст. В прочия же дни поем повечерие великое.

[Смотри] Должно есть и сие ведати: По отпущении ея, не подобает монахом творити беседы друг со другом, но с молчанием исходити в келлии своя, и упражнятися на молитву и на чтение, и тако упокоятися: яко да со вниманием на утреннее славословие востанем бодростне.

Во утрии же знаменует параекклисиарх в малый кампан, редким ударением, на мног час: и собираемся вси в притвор церковный: И став по чину кийждо на своем месте, сотворше обычныя своя три поклоны, седим мало, за еже утишитися чувством нашим.

Таже востав иерей, творит начало:

И по амине чтец глаголет: Слава тебе Боже наш, слава тебе.

Таже, Царю Небесный: и трисвятое, и поклоны 3: по Отче наш: Господи помилуй, 12. Слава, и ныне: Приидите, поклонимся: трижды, и поклоны 3.

Таже, псалом 50. И непорочны: На нихже, по коейждо Славе, поклоны 3.

Таже, Верую во единаго Бога: и трисвятое, и поклоны 3. По Отче наш: тропари: Се жених грядет: и прочая. И по Честнейшую, поклоны 3 великия с молитвою: Господи и владыко живота моего: и прочих 12.

И последи молитву всю вышеписанную: Господи и владыко живота моего: и поклон великий.

И посем, Владыко Боже отче вседержителю:

Таже, Приидите, поклонимся: трижды. и поклоны три. И по псалмех,

Слава, и ныне: трисвятое.

И поклоны 3: по Отче наш, тропари: Помяни Господи, яко благ: Господи помилуй 12. и молитва: Помяни Господи, в надежди: Посем, Преславная: и Упование мое:

Таже, иерей: Слава тебе Христе Боже: И отпуст.

И приимше прощение обычное, глаголет иерей ектению: Помолимся о Великом Господине: и прочая.

И мы: Господи помилуй, тихо.

Кончавшися же сей, глаголет предстоятель: Молитвами святых отец наших:

[Сице полунощница глаголется по уставу иерусалимских обителей по вся дни, и писася во всех часословехъ]. По скончании же полунощницы, аще поем ю в притворе: вшед во храм, станем кийждо на своем месте, и творит кийждо три поклоны, прямо святаго олтаря, и на оба лика, со благоговением: И седаем вси на местех своих мало молчаще. Параекклисиарх же уготовль кадильницу, и исходит, благословився у предстоятеля: и клеплет в кампаны, ударяет же тяжким ударением редко, елико рещи, псалом 50, весь.

Иерей, егоже есть чреда, востав творит обычный поклон предстоятелю. Вшед во святый олтарь, и вземлет кадило, глаголя молитву кадила, стоя ожидает конца клепания. И став пред святою трапезою, и сию покадив, глаголет: Благословен Бог наш: [Отверзаяй прежде, и тафтою завесу сущую устроенную внутрь царских вратъ]. И кадит святую трапезу крестообразно, и весь жертвенник: и исходит северною страною, и кадит святыя иконы и предстоятеля, и вся, яко обычай.

Чтец же начинает: Аще есть аллилуиа, глаголет трисвятое без поклонов.

Аще же ни, Приидите, поклонимся: трижды. [Или будет аллилуиа, или Бог Господь], глаголет псалом 19: Услышит тя Господь в день печали: и 20: Господи, силою твоею возвеселится царь:

Таже, Слава, и ныне: трисвятое без поклонов, и Отче наш:

[Долженствует же внимати чтец и священник, егда имать рещи: Яко Твое есть царство: быти ему посреди храма] и чтец глаголет тропарь: Спаси Господи люди Твоя:

Слава, кондак: Вознесыйся на крест:

И ныне, Богородичен:

Предстательство страшное:

Священник же вшед во олтарь южною страною, глаголет ектению малую, с кадилом пред святою трапезою: Помилуй нас Боже, по велицей милости твоей: и прочая.

Таже возглас: Яко милостив:

И певцы: Аминь. Именем Господним благослови, отче.

Таже иерей начертаваяй с кадильницею крест, пред святою трапезою, глаголет возгласно: Слава святей и единосущней, и животворящей, и нераздельней Троице:

И абие начинает предстоятель шестопсалмие: Слава в вышних Богу, и на земли мир: трижды.

Таже, Господи, устне мои отверзеши и уста моя возвестят хвалу твою, дважды. И по ряду глаголет шестопсалмие тихим гласом и легким, косно, и во услышание всех. Священник же отдав кадило исходит из олтаря, и стоит на обычном своем месте.

[Егда же глаголется шестопсалмие, тогда подобает со вниманием слушанию прилежати: покаяния бо псалмы исполнены суть, и умиления. Глаголем же сия псалмы со благоговением и со страхом Божиим, яко самому Богу невидимо беседующе, и молящеся о гресех наших.]

По внегда же рещи предстоятелю 3 псалма:

Слава, и ныне: аллилуиа, трижды, и Господи помилуй, трижды.

Слава, и ныне, без поклонов.

И начнет: Господи Боже спасения моего: отходит священник пред царския святыя двери, творя поклон, возложив на ся епитрахилий, глаголет молитвы утренния тайно, стоя непокровен.

По скончании же шестопсалмиа, Слава, и ныне, аллилуиа, трижды.

И глаголет ектению великую: Миром Господу помолимся:

Таже канонарх, глаголавый на вечерни прокимен, сотворив обычный поклон предстоятелю, и став прямо святых дверей сказует, Аллилуиа, во глас октоиха, глаголя и стихи сия:

Стих 1: От нощи утреннюет дух мой к тебе Боже, зане свет повеления твоя на земли.

Стих 2: Правде научитеся живущии на земли.

Стих 3: Зависть приимет люди ненаказанныя.

Стих 4: Приложи им зла, Господи, приложи зла славным земли. И поем троичны, в настоящий глас октоиха.

Аще ли Бог Господь: поем Бог Господь, во глас тропаря святаго, со стихи его: И глаголем тропарь святаго, дважды. И Богородичен по гласу тропаря. Священник же положив епитрахилий на месте его, от страны святых дверей, отходит и стоит на своем месте.

И посем лик глаголет: Господи помилуй, трижды.

Слава, и ныне:

И начинаем стихословити кафисмы.

По 1-й кафисме поем седален во октоихе, иже на ряду: Слава, и ныне, Богородичен.

[По 1-м же стихословии кафисмы, и по 2-м, во вся дни ектении не глаголет священник: но токмо во бдения, и святых праздники имущих полиелей, и славословие, тогда глаголет и ектению, на всякую кафисму псалтира: во вся же дни по конце кафисмы, Аллилуиа, яко обычай. Господи помилуй, трижды. И Слава, и ныне, глаголет сам стихословляяй.] и посем чтение.

По чтении же глаголют клирицы: Господи помилуй, трижды.

Таже, Слава: посем чтец глаголяй 1-ю кафисму, глаголет: И ныне и присно, и во веки веков, аминь. И глаголет 2-ю кафисму.

По скончании же 1-го чтения, покланяется чтый пред святыми дверьми, трижды: посем покланяется предстоятелю: аще же ни, на оба лика.

По скончании же 2-я кафисмы, поем 2-й седален во октоихе рядовый.

Таже, чтение. И воставше глаголем, Господи помилуй, трижды.

Слава, и ныне: псалом 50:

Емуже кончану бывшу, стихословим песни: Господеви поем, и держим стихов, 12, кроме

Слава, и ныне:

И поем каноны три: Во октоихе два: 1-й со ирмосом на 6:

И другий без ирмоса, на 4: И минеи святаго на 4, да будут вси на 14. Сице поем и 3-ю песнь:

И последи ирмос 3-я песни минеи.

По 3-й песни ектениа малая. И седален минеи:

Слава, и ныне, Богородичен.

Аще ли среда, или пяток, Крестобогородичен: и чтение.

По 6-й песни ирмос, и ектениа, и кондак святаго: И икос, аще есть: аще ли ни, мученичен во глас октоиха.

Таже чтется пролог.

И потом поем и прочия две песни:

Иерей же в конец 8-я песни, входит во святый олтарь, и по внегда клириком рещи: Хвалим, благословим, покланяемся Господеви:

Поюще ирмос 8-я песни, и покланяются вси.

Иерей же возложив на ся епитрахилий, кадит святую трапезу возглашая: Богородицу, и Матерь Света: И кадит олтарь весь, и церковь, и всю братию по чину.

И мы стихологисуем 9-ю песнь, поюще велегласно: Величит душа моя Господа, и возрадовася дух мой о Бозе Спасе моем.

Припеваем же к сему: Честнейшую херувим: с поклоны. И по скончании 9-я песни, поем ирмос минеи.

Таже, Достойно есть яко воистинну: оба лика вкупе: И творим поклон вкупе вси до земли. Посем ектениа малая, внутрь святаго олтаря.

Таже, светилен дне: Слава, святаго, аще имать.

Аще ли ни, Слава, и ныне, Богородичен, или Крестобогородичен.

Аще ли есть аллилуиа, поем светильны троичны гласа, по обычаю.

Посем учиненный чтец глаголет псалом: Хвалите Господа: и Воспойте господеви: и Хвалите Бога во святых его.

[Смотри] аще имать святый стихиры на хвалитех, тогда глаголем сии 3 псалмы, на лики. По Слава, и ныне, глаголет настоятель: Слава Тебе показавшему нам свет.]

Аще же ни: По псалмех глаголет настоятель: Тебе слава подобает Господи Боже наш, и тебе славу возсылаем, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков, аминь. Слава Тебе показавшему нам свет. Слава в вышних Богу, и на земли мир, в человецех благоволение: и поклоны 3.

Посем, Господи прибежище был еси нам: и Сподоби Господи в день сей:

Таже священник глаголет ектению: Исполним утреннюю молитву:

Посем стихиры на стиховне, во октоихе настоящаго гласа, совокупльшимся обоим ликом по обычаю их, поем со обычными припевы их:

1. Исполнихомся заутра милости Твоея Господи: до Буди светлость.

Глаголем 2. И буди светлость Господа Бога нашего на нас: глаголем до конца псалма.

Слава и ныне, Богородичен, или Крестобогородичен.

Таже паки настоятель глаголет: Благо есть исповедатися Господеви: И трисвятое.

По Отче наш: священник возглас: Яко твое есть царство:

[Смотри] [Аще несть аллилуиа, глаголем тропарь святаго: Слава, и ныне, Богородичен, или Крестобогородичен. Посем священник, ектению: Помилуй нас Боже: И возглас: Яко милостив: И по возгласе, Лик: Аминь. Иерей: Премудрость. Лик: Благослови. Иерей: Сый благословен: И лик: Утверди Боже: Таже час 1-й].

Аще ли есть аллилуиа, то по внегда рещи священнику возглас: Яко твое есть царство:

И по амине глаголем тропарь: В храме стояще славы твоея: Господи помилуй, 40.

Слава, и ныне, Честнейшую, и Именем Господним благослови отче.

Священник: Сый благословен Христос Бог наш, всегда, ныне и присно, и во веки веков.

И мы, аминь. Небесный царю:

Таже творим поклоны 3 великия, с молитвою святаго Ефрема: Господи и владыко живота моего: И прочия 12, глаголюще в себе кийждо: Боже очисти мя грешнаго.

По сих молитву всю вышеписанную глаголем во едино, и поклон един.

И посем начинает настоятель: Приидите поклонимся трижды. И поклоны 3.

И глаголет чтец 3 псалмы обычныя, 1-го часа. Глаголы моя внуши Господи: и прочее.

По скончании же, Слава, и ныне, аллилуиа, трижды. И поклоны три.

И посем глаголет священник, или нареченный канонарх прокимен: Заутра услыши глас мой:

И мы тойже, по клиросом без пения, просто: Заутра услыши глас мой:

Священник же, или предреченный канонарх глаголет,

Стих 1: Глаголы моя внуши Господи:

Лик: Заутра:

Стих 2: Яко к тебе помолюся Господи:

Лик паки, Заутра: И поклоны 3.

Вестно же буди сие: Егда канонарх глаголет стих, в то время мы колена преклоняем. Егда же певцы глаголют, тогда он колена преклоняет.

Священник, Слава:

И чтец, И ныне, Богородичен: Что тя наречем:

И поклоны три.

Таже, Стопы моя направи: и Трисвятое: и поклоны 3.

По Отче наш, Священник: Яко твое есть царство: И по амине, тропарь.

В понедельник убо и во вторник, и четверток, глаголем настоящий Богородичен: Преславную Божию Матерь:

В среду же, и пяток, глаголи, Скоро предвари:

В субботу: Яко начатки естества: Господи помилуй, 40. и молитва: Иже на всякое время:

Таже, Господи помилуй, трижды.

Слава, и ныне, Честнейшую херувим: и Именем Господним благослови отче.

Священник, Боже, ущедри ны:

И творим поклоны три великия, с молитвою святаго Ефрема: Господи и владыко живота моего: и прочих, 12.

Таже глаголем молитву вышеписанную святаго Ефрема во едино: и поклон един до земли.

[Смотри] [Сице же поем 3, 6 и 9 час.] И посем начинает предстоятель, или екклисиарх последнее трисвятое, И поклоны три.

По Отче наш, священник возглас:

И мы, Аминь. Господи помилуй, 12.

Таже молитва: Христе свете истинный: И отпуст. И бывает обычное исхождение в притвор.

[Смотри] И поем литию о усопших. Взем священник кадильницу, исходит в притвор, предходящема ему лампадома:

Мы же последуем, поюще стихиру самогласну святаго, егоже есть храм, исходим в притвор церковный.

И священник речет: Благословен Бог наш:

Мы же, Аминь. Трисвятое. По Отче наш:

Возглас: Яко твое есть царство:

И тропари сия: Со духи праведных: В покоищи твоем Господи: Слава: Ты еси Бог: И ныне: Едина чистая:

Посем священник глаголет ектению: Помилуй нас Боже: Еще молимся о упокоении душ усопших рабов Божиих: Яко да Господь Бог: Милости Божия, царства небеснаго: Господу помолимся. И молитва: Боже духов:

Возглас: Яко ты еси воскресение:

По возгласе священник: Слава тебе Христе Боже:

И отпуст: Воскресый из мертвых:

По отпусте вся братия рекут гласом: Вечная ваша память достоблаженнии отцы, и братия наша присно поминаемии: трижды.

Таже рекут помалу и полегку вси: Бог да ублажит и упокоит их, и нас помилует, яко благ и человеколюбец. И конечный отпуст.

Сей устав перваго часа бывает, егда есть аллилуиа.

Аще ли есть Бог Господь: По скончании трех псалмов, глаголем на Славе тропарь святаго: И ныне, Богородичен, часов: Что тя наречем: И по трисвятом кондак святаго. И прочее вся служба, якоже предуказахом. Поклонов же не творим, ниже конечное трисвятое: но все просто поем. Такожде поем 3-й, 6-й и 9-й час.


Источник: Типикон сиесть устав. - М.: Издательский Совет Русской Православной Церкви 2002. - 1200 с. ISBN 5-94625-037-Х

Комментарии для сайта Cackle