Канон о усопших многих


5 ikonagix - Канон о усопших многих

Аудио:
22:47

Моли́твами святы́х отец наших, Го́споди Иису́се Христе́ Бо́же наш, поми́луй нас. Ами́нь.

Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас. (Читается трижды, с крестным знамением и поясным поклоном.)

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нас; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша, и́мене Твоего́ ра́ди.

Го́споди, поми́луй. (Трижды)

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

О́тче наш, И́же еси́ на небесе́х, да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный даждь нам днесь; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искушение, но изба́ви нас от лука́ваго.

Го́споди, поми́луй. (12 раз)

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Прииди́те, поклони́мся Царе́ви на́шему Бо́гу. (Поклон)

Прииди́те, поклони́мся и припаде́м Христу́, Царе́ви на́шему Бо́гу. (Поклон)

Прииди́те, поклони́мся и припаде́м Самому Христу́, Царе́ви и Бо́гу на́шему. (Поклон)

Псалом 90

Живы́й в по́мощи Вы́шняго, в кро́ве Бо́га небе́снаго водвори́тся. Рече́т Го́сподеви: засту́пник мой еси́ и прибежище мое́, Бог мой, и упова́ю на Него́. Я́ко Той избавит тя от сети ловчи, и от словесе́ мятежна. Плещма Свои́ма осенит тя, и под криле Его наде́ешися, оружием обыдет тя истина Его. Не убои́шися от страха нощнаго, от стрелы летящия во дни, от вещи во тьме преходящия, от сряща и беса полуденнаго. Паде́т от страны твоея тысяща, и тьма одесную тебе, к тебе же не прибли́жится. Оба́че очи́ма твои́ма смотриши и воздаяние грешников узриши. Я́ко Ты, Го́споди, упование мое́; Вы́шняго положил еси́ прибежище твое́. Не прии́дет к тебе зло, и рана не прибли́жится телеси́ твоему. Я́ко Ангелом Своим запове́сть о тебе, сохрани́ти тя во всех путе́х твоих. На руках возмут тя, да не когда преткне́ши о камень ногу твою. На аспида и василиска наступиши, и попере́ши льва и змия. Я́ко на Мя упова́, и избавлю и́: покры́ю и́, я́ко позна и́мя Мое́. Воззове́т ко Мне, и услышу его, с ним есмь в скорби, изму́ его и прославлю его, долготою дней исполню его и явлю ему спасение Мое́.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Аллилу́ия, аллилу́ия, аллилу́ия, сла́ва Те́бе, Бо́же. (Трижды)

Го́споди, поми́луй. (Трижды)

Тропарь, глас 8‑й

Глубиною мудрости человеколюбно вся стро́яй и полезная всем подаваяй, Еди́не Соде́телю, упокой, Го́споди, ду́ши раб Твои́х, на Тя бо упование возложи́ша, Творца и Зиждителя и Бо́га нашего.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Богородичен: Те́бе и стену, и пристанище и́мамы, и моли́твенницу благоприя́тну к Бо́гу, Егоже родила еси́, Богоро́дице Безневе́стная, верных спасение.

Псалом 50

Поми́луй мя, Бо́же, по вели́цей милости Твоей, и по множеству щедрот Твои́х очи́сти беззаконие мое́. Наипаче омый мя от беззако́ния моего, и от греха моего очи́сти мя. Я́ко беззаконие мое́ аз знаю, и грех мой предо мною есть выну. Те́бе единому согреши́х и лукавое пред Тобою сотвори́х, я́ко да оправди́шися во словесе́х Твои́х и победи́ши, внегда суди́ти Ти. Се бо, в беззакониих зачат есмь, и во гресе́х роди мя мати моя. Се бо, истину возлюбил еси́, безвестная и тайная премудрости Твоей явил ми еси́. Окропи́ши мя иссопом, и очи́щуся, омы́еши мя, и паче снега убелю́ся. Слуху моему даси радость и веселие, возрадуются кости смире́нныя. Отврати лице Твое́ от грех моих, и вся беззако́ния моя очи́сти. Сердце чисто сози́жди во мне, Бо́же, и дух прав обнови во утробе моей. Не отве́ржи мене́ от лица Твоего́, и Духа Твоего́ Святаго не отыми от мене́. Воздаждь ми радость спасения Твоего́ и Духом владычним утверди мя. Научу беззаконныя путе́м Твоим, и нечести́вии к Те́бе обратятся. Избави мя от кровей, Бо́же, Бо́же спасения моего, возрадуется язык мой правде Твоей. Го́споди, устне́ мой отве́рзеши, и уста моя возвестят хвалу Твою. Я́ко аще бы восхотел еси́ жертвы, дал бых у́бо, всесожжения не благоволи́ши. Жертва Бо́гу дух сокруше́н, сердце сокруше́нно и смиренно Бог не уничижит. Ублажи, Го́споди, благоволением Твоим Сиона, и да сози́ждутся стены Иерусали́мския. Тогда благоволи́ши жертву правды, возношение и всесожегаемая, тогда возложат на олтарь Твой тельцы.

Канон, глас 1‑й

Песнь 1

Ирмос: Твоя́ победительная десница боголе́пно в крепости прославися: та бо, Безсме́ртне, я́ко всемогущая проти́вныя сотре́, израильтяном путь глубины новосоде́лавшая.

Припев: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.

Врата смерти и вереи, Твоею сме́ртию сокрушил еси́ Безсме́ртне, врата отверзи, Влады́ко, паче ума безсме́ртия усопшим, молитвами страстотерпец Твои́х.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

Да Боже́ственнаго живота сподобимся, соше́л еси́ к смерти, той же испрове́рг сокровища, нас оттуду извле́кл еси́; ны́не же, Жизнодавче, преставленныя упокой.

Сла́ва: Ты мое́ тле́нное же и мертвенное восприи́м, в нетление обле́кл еси́, и к безконе́чному житию и блаженному возне́сл еси́, иде́же я́ко щедр, и́хже приял еси́, упокой.

И ны́не: Рождшую е́же от Бо́га Божие Слово, ве́рнии воспои́м: Та бо Всечи́стая путь жизни умершим бысть, Ю́же я́ко Богоприе́мницу и Богородицу, прославим.

Песнь 3

Ирмос: Еди́не ве́дый челове́ческаго существа немощь, и ми́лостивно в не воображся, препояши мя с высоты силою, е́же вопи́ти Те́бе Святы́й: одушевле́нный храме неизрече́нныя славы Твоея, Человеколю́бче.

Припев: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.

Я́ко Един благ сый, я́ко Един многомилостив, я́же благоче́стно к Те́бе отше́дшия, в небесных селе́ниих упокой, иде́же неизрече́нная радость и наслаждение, и иде́же собор мученический веселится.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

Ты Един явился еси́ на земли́, Спасе мой, безгрешен, И́же грехи́ мира взе́мляй я́ко милосерд; от мира сего преставльшихся верою, ду́ши упокой во дворех святы́х Твои́х, в сладости ра́йстей, Человеколю́бче.

Сла́ва: Смерти державу низлож, живот некончаемый всем верным источил еси́ Влады́ко; в том у́бо учини благочестно отше́дшия, презирая безмерная прегрешения, и прощая грехи́ их, Человеколю́бче.

И ны́не: Без се́мене зачат, Чистая, Слово присносущное, плотски к нам пришедшее, и смерти крепость разорившее, и ме́ртвым воскресение и жизнь вечную Своим милосердием дарующее.

Го́споди, поми́луй. (Трижды)

Седален, глас 6‑й

Вои́стинну суета всяческая, житие же сень и соние, ибо всуе мяте́тся всяк земнородный, я́коже рече́ Писание: егда мир приобрящем, тогда во гроб вселимся, иде́же вкупе царие и нищий. Те́мже, Христе́ Бо́же, преставльшияся упокой, я́ко Человеколюбец.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Богородичен: Всесвята́я Богоро́дице, во время живота моего не оста́ви мене́, человеческому предстательству не вве́ри мя, но Сама заступи и поми́луй мя.

Песнь 4

Ирмос: Гору тя благодатию Бо́жиею приосене́нную, прозорли́выма Аввакум усмотри́в очи́ма, из Те́бе изыти Израилеву провозглашаше Свято́му во спасение наше и обновление.

Припев: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.

Умертвив ад непобедимою Твоею силою, вмене́н был еси́ в ме́ртвых, Един сый свободь, Христе́, ду́ши свободи́ благочестивых, и е́же в нем осуждения, святы́х мученик мольбами.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

И́же всех сый я́ко Владыка, противодостойную иже от Адама Твоего́ заколе́ния, избаву дал еси́ и цену; те́мже молимся Твоим щедротам, преставльшыяся упокой, согрешений подая оставление.

Сла́ва: Приял еси́, Спасе мой, е́же во гробе положение; и я́же во гробе́х жи́ти осужде́нныя мертвецы, я́ко Бог, воскресил еси́. Ныне же жизни при́сносущныя сподо́би преставленныя, я́ко Един Человеколюбец.

И ны́не: Спасе́ся род человеческий Рождеством Твоим: Ты бо родила еси́ нам ипостасный Живот, смерти потребление и к жизни соде́ловающий восход, Богороди́тельнице пренепорочная Владычице.

Песнь 5

Ирмос: Просвети́вый сиянием пришествия Твоего́, Христе́, и освети́вый Крестом Твоим мира концы, сердца просвети светом Твоего́ богоразумия, православно поющих Тя.

Припев: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.

Исцеляяй от ада сме́ртнаго, смерть прият, и смерти жало притупил еси́; но Сам упокой, и́хже приял еси́, Жизнодавче, мученик мольбами.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

Умерщвления и тления челове́ки свободи́вый, ду́ши верно преставленных учини́ во дво́рех святы́х Твои́х, отнюдуже отбеже́ всяка скорбь, и веселие водворяется.

Сла́ва: Рай у́бо с Тобою повешенному, я́ко отве́рзл еси́, ны́не приими́ ду́ши, Влады́ко, к Те́бе верою преставльшияся, подай им в Церкви первенец водвори́тися.

И ны́не: Избавляющи на Тя надежды державу имущих, к пристанищу Боже́ственныя воли тихо настави, Матерним Твоим дерзновением к Сы́ну Твоему, благословенная Всенепоро́чная.

Песнь 6

Ирмос: Обыде нас последняя бездна, несть избавляяй, вмени́хомся я́ко овцы заколе́ния, спаси люди Твоя́, Бо́же наш: Ты бо крепость немощствующих и исправление.

Припев: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.

Я́ко милосерд, преставленным даруй прегрешений прощение, и вечное наслаждение подая, иде́же сияет лица Твоего́ светлость, и озаряет страстотерпцы Твоя́.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

И́же кро́вию от ребр Твои́х исте́кшею мир искупил еси́, верою усо́пшия у́бо, Христе́, изба́ви честными Страстьми́ Твоими, Ты бо цену за всех Себе дал еси́.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

И́же создавши мя рукама пречи́стыма пе́рвее, и дух даровавши, и к земли́ низпадша зле, паки обновивши краснейше, ны́не ду́ши преставльшихся Сам упокой.

Сла́ва: Чертогу Твоему светоносному, Го́споди, всели́ти сподоби, я́же в вере к Те́бе усопшия, тех презирая прегрешения, я́ко благ и милосерд и многомилостив.

И ны́не: Пое́м Тя, Благословенная Чистая, Еяже ра́ди нам возсия, сущим во тьме и сени смертней, правды незаходи́мое Солнце, Ты бо нашего спасения хода́таица была еси́.

Го́споди, поми́луй. (Трижды)

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Кондак, глас 8‑й

Со святыми упокой, Христе́, ду́ши раб Твои́х, идеже несть болезнь, ни печаль, ни воздыхание, но жизнь безконе́чная.

Икос

Сам Един еси́ Безсме́ртный, сотвори́вый и создавый человека; земни́и у́бо от земли́ создахомся и в землю ту́южде пойдем, я́коже повелел еси́, Создавый мя и реки́й ми: я́ко земля еси́ и в землю отыдеши, аможе вси челове́цы пойдем, надгробное рыдание творяще песнь: аллилу́ия, аллилу́ия, аллилу́ия.

Песнь 7

Ирмос: Те́бе, умную, Богоро́дице, пещь разсмотряем ве́рнии: я́коже бо отроки спасе три Превозносимый, мир обнови, во чреве Твое́м всецел, хвальный отце́в Бог, и препрославлен.

Припев: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.

Сиянии пречи́стыя славы Твоей озари́тися, Христе́, подавай, от бури мирски́я к Те́бе отше́дшим, и тех сподоби с мученики взывати Те́бе: хвалимый отце́в Бо́же, благословен еси́.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

Нов Адам вои́стинну быв, Адамов Соде́телю, И́же клятву бо Адамову Един потребил еси́. Те́мже молимся Те́бе: преставленныя упокой в сладости ра́йстей, Христе́, я́ко Един милосерд.

Сла́ва: И́же нашу естественную немощь Един све́дый я́ко Бог, благ же и милостив, вся, и́хже преставил еси́, иде́же свет незаходи́мый присещает лица Твоего́, учини́, Христе́, хвалимый отце́в Бо́же и препрославлен.

И ны́не: Закона сени, и древняя гадания Твоим преидоша Рождеством Богомати, Ты бо нам Боже́ственныя благодати Свет возсияла еси́; и́мже древних избавихомся долгов, Чистая, воспевающе Бо́га препрославленнаго.

Песнь 8

Ирмос: В пещи о́троцы Израилевы, я́коже в горниле добротою благочестия чисте́е злата блещахуся, глаго́люще: благословите, вся дела Господня, Господа, по́йте и превозносите во вся ве́ки.

Припев: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.

Скверну всю Твои́х рабов усо́пших, Твоего́ человеколюбия росою отмыв, Тя пе́сньми воспевати сподо́би: благословите, вся дела Господня, Господа, по́йте и превозносите Его во вся ве́ки.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

Предстоятели, Спасе, десныя, верою оправдав молитвами страстотерпец, я́же преставил еси́ ве́рныя, покажи поющия: благословите, вся дела Господня, Господа, по́йте и превозносите Его во вся ве́ки.

Сла́ва: И́же смерти и живота име́яй всякую власть, я́же верою усо́пшия Твоего́ сияния улучи́ти благоволи, взывающия: благословите, вся дела Господня, Господа, по́йте и превозносите Его во ве́ки.

И ны́не: Спасения ходатаица нам была еси́, Всенепорочная, и в непреходи́мыя ве́ки пребывания же и светлости; Те́бе, Де́во чистая, при́сно вся дела благословим и превозносим во вся ве́ки.

Песнь 9

Ирмос: Образ чи́стаго Рождества Твоего́ огнепали́мая купина показа неопальная; и ны́не на нас напастей свирепеющую угаси́ти молимся пещь, да Тя, Богоро́дице, непрестанно величаем.

Припев: Ди́вен Бог во святы́х Свои́х, Бог Изра́илев.

Пощади я́ко Бог человеколюбив и милостив Твое́ создание и упокой в селе́ниих святы́х Твои́х, иде́же мученицы вси веселятся, верою преставленныя от временных, Многоми́лостиве.

Припев: Упоко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х.

Име́яй милостей бездну, препобеждающую рабов Твои́х прегрешения, и́хже, прие́м, избра, упокой в не́дрех Авраамлих, Человеколю́бче, и с Лазарем во свет Твой всели.

Сла́ва: Избавитель и Спас быв роду человеческому, распятия ра́ди, я́же ны́не от нас преставил еси́, я́ко Благодатель, наслаждения Боже́ственнаго сподоби, и живота нетле́ннаго, и веселия и светлости.

И ны́не: О я́же паче ума чудес Твои́х! Ты бо, Де́во, едина всем, иже под солнцем, подала еси́ разуме́ти новейшее чудо, Пречистая, Твоего́ Рождества недоуме́ннаго; те́мже Тя вси величаем.

Достойно есть я́ко вои́стинну блажи́ти Тя, Богородицу, При́сноблаже́нную и Пренепорочную и Матерь Бо́га нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истле́ния Бо́га Слова рождшую, сущую Богородицу Тя величаем. (Поклон)

Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас. (Трижды)

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нас; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша, и́мене Твоего́ ра́ди.

Го́споди, поми́луй. (Трижды)

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

О́тче наш, И́же еси́ на небесе́х, да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный даждь нам днесь; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искушение, но изба́ви нас от лука́ваго.

Тропари, глас 4‑й

Со ду́хи праведных скончавшихся ду́ши раб Твои́х, Спасе, упокой, сохраняя их во блаженней жизни, я́же у Те́бе, Человеколю́бче.

В покоищи Твое́м, Го́споди, иде́же вси святи́и Твои́ упокоеваются, упокой ду́ши раб Твои́х, я́ко Един еси́ Человеколюбец.

Сла́ва: Ты еси́ Бог, соше́дый во ад и узы окованных разреши́вый, Сам и ду́ши раб Твои́х упокой.

И ны́не: Едина чистая и непорочная Де́во, Бо́га без се́мене рождшая, моли спасти́ся душам их.

Го́споди, поми́луй. (40 раз)

Молитва

Помяни, Го́споди Бо́же наш, в вере и наде́жди живота ве́чнаго усо́пших раб Твои́х (имена), и я́ко Благ и Человеколюбец, отпущаяй грехи́, и потребляяй неправды, ослаби, оста́ви, и прости́ вся вольная их согрешения и невольная, возставляя я во святое второе пришествие Твое́ в причастие вечных Твои́х благ, и́хже ра́ди в Тя Еди́наго ве́роваша, и́стиннаго Бо́га и Человеколюбца; я́ко Ты еси́ воскресение и живот, и покой рабом Твоим (имена), Христе́ Бо́же наш, и Те́бе славу возсылаем, со Безначальным Твоим Отце́м, и с Пресвятым Духом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в, ами́нь.

Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истле́ния Бо́га Слова рождшую, сущую Богородицу, Тя величаем.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Го́споди, поми́луй. (Трижды)

Го́споди Иису́се Христе́, Сыне Божий, молитвами Пречи́стыя Твоея́ Матере, преподобных и богоносных отец наших и всех святы́х поми́луй и упокой ду́ши раб Твои́х (имена) и всех православных христиан в безконе́чныя ве́ки, я́ко Благ и Человеколюбец, аминь.

Рабом Божиим преставльшимся, отце́м и братиям на́шим и всем православным христианом, о ни́хже и поминание творим, вечная память. (Трижды)

Читаем трижды тропарь с поклонами: Поко́й, Го́споди, ду́ши усо́пших раб Твои́х (поклон), и елико в житии́ сем я́ко челове́цы согреши́ша, Ты же, я́ко Человеколюбец Бог, прости́ их и поми́луй (поклон), ве́чныя муки изба́ви (поклон), Небесному Царствию причастники учини́ (поклон), и душам на́шим полезная сотвори (поклон).

Комментировать

*

4 комментария

  • ovsepovyandex-ru, 15.04.2022

    Можно ли при чтении заупокойного псалтири по нескольким отошедшим вместо канона за едино умершего читать канон за усопших многих перед первой кафизмой, и им заканчивая соответственно Псалтирь?

    Ответить »
    • Кирилл, 20.07.2022

      Никаких запретов по этому поводу нет.

      Ответить »
  • Ольга, 05.08.2023

    В дороге читала канон о усопших многих, но дома в книге текст этого же канона другой,хотя книгу покупала в церковной лавке. Получается что канонов по усопшим много?

    Ответить »
    • Кирилл, 06.08.2023

      А что в этом странного? Вообще книг и молитв очень много. Это же не мантра, а обращение к Богу!

      Ответить »
«Азбука молитвы»
в Telegram.
t.me/azprayer
Размер шрифта: A- 15 A+
Тёмная тема:
Цвета
Цвет фона:
Цвет текста:
Цвет ссылок:
Цвет акцентов
Цвет полей
Фон подложек
Заголовки:
Текст:
Выравнивание:
Боковая панель:
Сбросить настройки